Autor Wątek: Wybór ryb oczami adaman  (Przeczytany 8180 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adamn

 • Początkujący
 • **
 • Wiadomości: 14
 • Pomógł: 7
 • Zaproszeni: 0
Wybór ryb oczami adaman
« dnia: 25 Październik 2012, 12:52:53 »
Dokonywanie wyboru ryb widziane oczyma … adaman to takie .....” To be, or not to be” być albo nie być jak z Hamleta :!:
Ten wątek powstał spontanicznie specjalnie dla TEGO FORUM i jest to mój PIERWSZY post o RYBACH.
Ponieważ ma przygoda z dyskami trwa już prawie bez mała 30 lat przeto coś wiem ale nie wszysko jak uważają poniektórzy. Ale to ich ryby i co mnie do tego. Ja widzę ryby swymi oczętami i ja i one czujemy się świetnie bez problemowo można powiedzieć.
Jak nie stracić na starcie i nie popełnić falstartu w blokach 100 metrowca i wykluczenia jak U.B. w mistrzostwach to droga łatwa krótka i przyjemna ale trzeba coś wiedzieć na ten temat. Właściwe dokonanie i wybór pozwala nam w przyszłości nie zaglądać wcale do działów, gdzie je się leczy bądź szuka przyczyny niewłaściwego zachowania dyskowców (innych ryb) w zbiorniku i zamiast leczyć ryby to cieszymy się ich widokiem i .... sama radość nas pochłania jak czeluść bezgraniczna :!:
Co zrobić by mieć ryby pozbawione choćby w części chorób i dręczących je pasożytów. Ktoś powie:
- mieć wodę właściwą
- mieć technikę wspaniałą
- mieć wielgachne akwarium
- licytować się ile to wody dziennie się podmiania

a ja powiem jako adamn tak:
w trzymaniu dyskowców prostota jest matką wynalazku i jedynym właściwym kryterium by mieć powodzenie w utrzymaniu dyskowców przy Zycie jest właściwy ich wybór w „blokach startowych”.
Co zrobić by wizyty w dziale choroby były efektywne i krótkie lub byśmy ten dział odwiedzali tylko jako obserwatorzy a nie SAMI zainteresowani?
Co zrobić by po zakupie ryb już tego samego dnia nie denerwowało NAS to jak ryba wygląda?
Co zrobić by w przyszłości mogła NAS cieszyć swym wyglądem i by przyciągała do zbiornika nie swym szkaradztwem a poprawnymi kształtami?
Kilka pytań a ile możliwych odpowiedzi  :/ 
Oczywiście liczę się z tym, że nie każdy dokonywał w przeszłości, dokonuje i będzie dokonywał wyboru właściwego. Dlaczego tak jest i będzie:
- bo każdy ma inne doświadczenie osobiste z dyskowcami;
- bo dla każdego ten a nie inny dyskowiec jest tym NAJ ..... (to sprawa gustu);
- bo nie w każdym sklepie czy hodowli jest ktoś kto nam DOBRZE doradzi
- bo niektórzy jak coś liznęli i utrzymali dyska przy życiu 1 miesiąc to już mądrości króla Salomona mają w małym palcu i wiedzą wszystko.

Aby dokonać
trafnego wyboru trzeba coś wiedzieć na temat budowy i zachowania ryby jaka by to ryba nie była .. a dyskowiec to ryba o czym nie każdy wie. Teraz przedstawię na co zwracać uwagę przy wyborze ryb. Oczywiście zakładam, że każdy sam będzie sobie ryby wybierał czy to w sklepie, czy też od kogoś co ma nadwyżkę. Nie polecam i nie rozumiem kogoś co ryby - żywe zamawia poprzez sklepy czy aukcje internetowe. To nie książka w twardych oprawkach co wiadomo ma napisane na każdej ze stron (jeśli założymy to samo wydanie) a na jej końcu jest .. ERRATA. U ryb nie ma poprawek!
Jako przykład podam scenę jaka mnie się przytrafiła jakiś czas temu. Byłem zmuszony wytopić czas w mieście i wpadłem do naj.... we Wrocławiu sklepu ZOO. Oczy me zobaczyły to co przedstawiam na zdjęciach i pokrótce opiszę. Całe akwarium było w 80% zajęte przez takie okazy co poniżej.  Ryby były kilkucentymetrowe w kilku odmianach barwnych. I co zobaczyłem .. ludzie to kupowali. Pomijam ceny zaczynające się od 150 zł wzwyż i nazwy z kosmosu. Jeszcze do tego wykazywali objawy zadowolenia z dokonanego zakupu. Na moją delikatną sugestię (jako osoby postronnej nie znającej się na rzeczy) na osobności osoba kupująca powiedziała mi tak ....Pan to jak widać się na tych rybach nie zna :shock:  Co było dalej pominę, gdyż zostałem powalony na kolana które się pode mną ugięły. Wtedy nie byłem jeszcze tak stary jak teraz. Przypomniałem sobie powiedzenie: kto ma miękkie serce to ma twarda d.... oraz to, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Takie też powiedzenie jest mą maksymą. Pomyślałem sobie o nich i wyszedłem pozostawiając za sobą zadowolonych kupujących, którzy dokonali TRAFNEGO wyboru  (zdjęcia z opisem niżej).
Teraz kilka uwag, jakie z mego okresu zabawy z dyskowcami są na pierwszym miejscu przy wyborze młodych ryb,  bo takie z reguły są początkiem zabawy z dyskami. Na co musimy zwracać uwagę by już na starcie nie popaść w załamanie nerwowe w przeciągu  24 godzin.
UWAGA: proszę pamiętać, ze w miarę zdrowe i kształtne ryby to zwiększenie powodzenia w hodowli dyskowa a co za tym idzie to:
- mniej czasu straconego przeznaczonego na ewentualne leczenie a więcej na przyjemności;
- zminimalizowanie strat i następstw spowodowanych obecnością pasożytów w organizmie ryby;
- zminimalizowanie strat spowodowanych tym, w czym wszyscy jak uważają są dobrzy: leczeniem ryb przy pomocy odpowiednio dobranych środków po uprzednim trafnym zdiagnozowaniu objawów;
Pewnie zaraz ktoś powie a gdzie patogeny i ich szkodliwość na ryby ? Otóż Patogen to czynnik chorobotwórczy taki jak:  ciało obce,  twór biologiczny lub mikroorganizm wywołujący chorobę u danego organizmu. Mogą być  w postaci:    ożywione  jako bakterie i wirusy, jako robaki pasożytnicze oraz nieożywione, gdzie niezbędne jest źródło pochodzenia chemicznego (substancje żrące, toksyczne), jako niedobory pokarmowe, oraz fizyczne (światło lasera, promieniowanie jonizujące,  pole magnetyczne, mechaniczne). Mogę tak z kikadziesiąt kartek ale po cholerę skoro człek nie ryba a na cm2 ma tyle rożnych ustrojów co to w stanie równowagi żyją tyją i mają się dobrze. I człeka nie pozbawimy wszystkiego bo jak wyjdzie na spacer to z niego żywy nie wróci. Po to są ciała i antyciała by była RÓWNOWAGA zachowana. Są krwinki różniaste i ryby też to mają. Człek na nie ma robali to jest zadowolony. Podobnie jest z rybą jak nie ma:
- przywr
- tasiemców
- nicieni
- wiciowców
- ameb
To jest jak my zadowolona. Reszta wynika zwłaszcza w akwariach ogólnych z braku dbałości o zbiornik, niewłaściwego karmienia, braku dostarczanych witamin, niewłaściwej wody i … i jeszcze kilka innych czynników które pominę.
Nie ma nie było i nie będzie ryb wolnych od WSZYSTKIEGO bo jak takowe są to a akwarium naszym giną jak stonka po azotoksie. Nawet wypławek może być patogenem dla narybku czy ikry. Są różne wiciowce orzęski wirczyki i wrotki i .. ONE tworzą równowagę biologiczną w zbiorniku do czasu aż właściciel czegoś nie skopie. A można tak łatwo jak zbić szklankę o beton z metra wysokości. Są to takie gówno jady czy też bakterio jady i One właś  to niech żyje żre bakterie i tyje.
Dla tych co zaczynają przygodę z dyskami taka rada by zaopatrzyć się w młode ryby kilkucentymetrowe. Raczej należy dobierać obsadę równą pod względem wielkości ciała ryby. Dodatkowo jeśli chcemy mieć kilka odmian barwnych to zaopatrujmy się u jednego hodowcy, gdyż takie coś również zminimalizuje to, że po połączeniu ryb z kilku źródeł zaczną się problemy.
Na co należy zwracać uwagę w przypadku osobistego wyboru ryb. Dlaczego wybór ma być osobisty? Bo ryby będą nasze i mają się nam podobać i spełniać nasze kryteria właściwego wyboru. Na co zwracać uwagę pokaże na przykładzie ryb jakie stały się przedmiotem tej niewiedzy i braku rozeznania.
Wystrzegajmy się ryb co posiadają niedoskonałości w postaci:

1- widocznych gołym okiem ubytków w płetwach , skrzywień i pęknięć. Może się zdarzyć, ze w trakcie zrastania się płetw promienie nie złączą się jak pierwotnie i pozostanie trwały ślad. Będzie to coraz bardziej widoczne w miarę wzrostu ryby. Zwłaszcza dotyczy to odmian  ze wzorem na ciele

2- nienaturalnie wysadzonych gałek ocznych i ich nadmierna wielkość. Soczewka oka dyskowca powinna mieć kształt kulisty. Niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju braki zarówno w soczewce jak i źrenicy. Mogą one być spowodowane wadami genetycznymi bądź trzymaniem ryb w zbyt kwaśnej wodzie.  Oczy ryby nie powinny odstawać od głowy. Choćby okaz wyrósł nam na medalistę to przy oku z wyraźnymi brakami w źrenicy pozostaje tylko rybą wybrakowaną.

3- zapadnięcia na czole mówi nam o tym, że ryba jest po przejściach i świetność ma już za sobą. Czoło powinno być w miarę wysklepione i masywne, gdy patrzymy na rybę od przodu

4- widocznych z boku (zwłaszcza u ryb czerwonych, białych i mieszanek) krwistych skrzeli przebijających przez blaszki skrzelowe. Pokrywy skrzelowe ryby winny być proporcjonalne w stosunku do wielkości głowy i całego ciała. Blaszki nie powinny być zapadnięte i nienaturalnie wyprofilowane.

5- odpowiednią proporcję wysokości do długości ryby. Ma być w miarę okrągła a nie wysmukła. Już sama nazwa dyskowiec mówi jak a to ma być ryba. Jeśli przy małej rybie jej ciało wpisuje się już w okrąg to przy jej dalszym wzroście w trakcie którego nie nastąpią jakieś nieprzewidziane zjawiska możemy się dochować ryby jak pączek. Z uwagi na jej wzrost może się zdarzyć, ze zostaniemy posiadaczem dyskowa o wysokich płetwach. Wtedy ciało jego będzie eliptyczne w pionie.  Należy unikać jak ognia ryb co są bardziej długie niż wysokie. Jest to spowodowane niewłaściwym obchodzeniem się z nimi w młodości. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem poziomej elipsy a na takie ryby popularnie mówimy szczurek. Taka ryba już nigdy nie będzie mogła się dumnie nazwać dyskiem.

6- deformacji płetw grzbietowych czy odbytowej, gdzie zamiast odpowiedniej ilości twardych promieni odpowiednio wykształconych są w tym miejscu tylko mikre namiastki. Są one spowodowane wadami genetycznymi lub tez mogą powstać w wyniku przeprowadzonego na rodzicach leczenia i nie zastosowanie okresu karencji przed tarłem. Niekiedy mogą wystąpić całkowite braki płetw piersiowych co na pierwszy rzut oka przy małej rybie nie jest tak widoczne

7- przekrwieniach na płetwach, wykwity i narośla świadczące o obecności pasożytów.

8- przekrwionych skrzeli widocznych przy oddychaniu i nadmiernie rozchylonych. Pomijam tu częstotliwość oddychania, że zipie jak karp z wody wyciągnięty. Może to być oznaką obecności płazińców w skrzelach lub obecnością bakterii.

9- wklęśnięcia w okolicach grzbietu co świadczy  o kondycji ryby i przebytych, najczęściej złożonych chorobach lub też tym, że ryba jest aktualnie chora.

Oczywiście w trakcie wyboru ryby oprócz tego co wymieniłem i co widać należy zobaczyć jak ryba się zachowuje. Tu nie ma terminu szybko - szybko. Tu my dokonujemy zakupu i my wybieramy ryby nieraz za duże pieniądze. Dlatego poświęcenie dodatkowych kilku minut na obserwację ryby nie zbawi nikogo a nam ułatwi dokonanie wyboru właściwego. Patrząc na rybę obserwujemy ją jak  pływa po zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu, uczestniczy w walkach z innymi rybami, czy zmienia barwę ciała.  To daje nam przybliżony obraz, że ryba jest w dobrej kondycji. Jeśli natomiast chowa się w kącie lub roślinach, jest ganiana przez inne ryby czy też ma cały czas ciemną barwę a na niej dodatkowo białawe czy srebrzyste  naloty to takiej ryby nie powinniśmy kupować choćby jej cena była okazyjna. W dyskowcach za okazję się płaci frycowe o czym się już niejedni przekonali.
Jeśli ktoś nie ma wyobraźni przestrzennej samo patrzenie  na zamieszczone zdjęcia mu NIC nie daje to czytając opis jaki zaproponowałem może sobie teraz  oglądnąć FILMY a wtedy już zapewne  będzie wiedział co robić by w takie ryby się nie zaopatrzyć. Generalnie tyczy się to wszystkich ryb na FILMACH :!:

Ryby młode:
k l i k n i j
i drugi:
k l i k n i j
Natomiast, gdy zobaczy takie ryby jak na filmach:
k l i k n i j
i
k l i k n i j
To wtedy możemy się domyślać, że ryby były traktowane lekarstwami w sposób daleko odbiegający od bezpiecznego podawania leków. Wiąże się to z tym, że:
- mogły być podane zbyt duże dawki leku;
- parametry wody nie były wcześniej ustabilizowane zgodnie z zaleceniami przed dawkowaniem;
- użyte środki mogły być przeterminowane;
- mogło nastąpić zbyt wczesne podanie kolejnego leku (jak to często robią niektórzy posiadacze ryb co nie potrafią się powstrzymać od spartaczenia tego co dokonali dotychczas), bez uwzględnienia czasu potrzebnego na jego wydalenie z organizmu ryby;
- połączono dwa lub więcej leków wzajemnie się wykluczających,
- nie dokonano na czas podmiany wody i filtracji węglem w celu wyeliminowania części leku..
Co do takich ryb to jeśli zachowamy wstrzemięźliwość w dalszych działaniach - podawaniu leków - to za jakiś czas ryby ( jeśli nie zostały podtrute za bardzo) odzyskają swą normalną pozycje do pływania. Oczywiście należy się liczyć z tym, że takie leczenie może wpłynąć na ich płodność i wydzielanie pokarmu. Jest to częstym zjawiskiem.
Teraz omówię jak wybierać ryby do naszego zbiornika. Bardzie omówię punkt nr. 2 ze zdjęcia powyżej.  Jest to oko na które każdy wybiera sobie ryby sam tłumacząc, że na moje oko ona wygląda dobrze.na zdjęciu jest porównanie wielkości oka do wysokości ciała ryby wzdłuż linii pionowej przechodzącej przez środek oka.
Jak widać może się on mieścić do około 4,5 razy dla ryb co mają swoją przeszłość i historie (chorowały lub były trzymane w niewłaściwych warunkach). Taka ryba kształtem nie jest okrągła a wydłużona i dyska niestety nie przypomina. Wielkość do kilkunastu centymetrów.
Kolejna wielkość oka ryb to około 7 i 1/2, gdy ryby nigdy nie chorowały (tasiemce, wiciowce nicienie, ameby czy też przywry w młodości) i są trzymane w odpowiednich akwariach i odpowiedniej wodzie. Wielkość właściwa w odniesieniu do danej odmiany kolorystycznej.
Ostatnie to ryby jakie uzyskałem w drodze selekcji a wychodzące z tarła poprzednich, gdzie wielkość oka zmniejsza się aż do około 9. Wielkość przez to też jest dość imponująca jak na ryby hodowlane. Dla mnie takie ryby się przyjemnie ogląda :shock:
Nie być posądzonym o manipulację zdjęciem to poniżej naturalne zdjęcia w/w/ ocząt skąd brane były porównania. Jak widać esencja materii w czystej postaci. Jak widać nawet do jednego zdjęcia nie pasuje powiedzenie ”szczur” w odniesieniu do ryby naszej pasji. Jak widać, gdyby większość takie "szczury" miała w swych zbiornikach pierwszy raz to by było chyba dobrzeA teraz o ryby duże jak się je wybiera. Ponieważ ostatnio coraz częściej trwają zabawy w mnożenie, przeto dziś jak odróżnia się samca od samicy. Kiedyś uważano, że samica ma czoło okrągłe a samiec z siodełkiem czy też garbem tłuszczowym. Dalej, że płetwy samicy są okrągłe a samca spiczaste i niekiedy samce mają znacznie wydłużone płetwy grzbietowe. Dalej to kolor co to niby miał być u samców bardziej wyraźny (samce większe to i kolor wyraźniejszy). Najprościej ja radzę po wyglądzie i tak:
- samica ma wygląd inteligentny i twarzowy
- samiec mułowaty i nijaki (bez wdzięku)
No a dla tych co obserwatorami złymi są to w czasie tarła wygląda to takpodkładełko samicy uwydatnia się dużo wcześniej od samca. Nawet do dwóch dni (jak się samica nie może zdecydować, gdzie ma składać i z kim). Jest dość grube i widoczne.
Samce dopiero na krótko przed składanie wystawiają podkładełko krótkie i raczej ostro zakończone. Po tarle podkładelko samca się szybko chowa a samicy nawet kilkanaście godzin jest widoczne.

Dalej można by opisywać podobnie jak to zrobiłem powyżej inne aspekty budowy dyskowca ważne do jego wyboru (poparte zdjęciami dla porównania) takie jak:
Budowa oka:
- normalna
- zdeformowana z uszczerbkiem na tęczówce oka
Budowa otworu gębowego
- normalne
- wysunięte z charakterystycznym wcięciem nad pyskiem
Budowa skrzeli:
Normalne
- otwarte z widocznymi listkami skrzeli
- wklęśnięte oddzielająca dwie połówki pokryw wyraźnie
- krótkie z wyraźnym brakiem jednej z nich
- z przerostem miękkiej tkanki zasłaniającej wlot skrzela (firanki)

No i jest jeszcze wiele cyników jakie można omawiać i pokazywać ale .. kto by chciał to słuchać.
Dlatego kończę i pozdrawiam i do zbiorników dla porównania.
F I L M  1
F I L M  2
F I L M  3
F I L M  4
F I L M  5
F I L M  6
F I L M  7
F I L M

Adam
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2013, 21:43:21 wysłana przez Rafal »

Offline adamn

 • Początkujący
 • **
 • Wiadomości: 14
 • Pomógł: 7
 • Zaproszeni: 0
Odp: Wybór ryb oczami adaman
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Styczeń 2013, 16:00:42 »
Ponieważ powiedziało się A to trzeba powiedzieć B!
Dlatego dziś przed kolejnymi odsłonami jakie nas interesują a mianowicie budową dyskowca :!:
Zagadnienie stosunkowo proste łatwe i przyjemne ale nie wszyscy sobie biorą je do serca i stąd później trudno nam patrzeć na to co w naszych zbiornikach pływa.

Wpierw musimy zapoznać się z kilkoma podstawowymi elementami jakimi są niektóre wybrane części ciała dyskowca?
Jak niektórzy na świecie widzą dyskowiec zamieszkuje wody morza czerwonego i w jego okolicach można spotkać wiele pamiątek z nim związanych ;-)

Tu jak raz odmiana zielona sądząc po kolorystyce umieszczonej na suwenirze.
NO ale z tego nie da się określić dokładnej budowy ciała dyskowca dlatego też specjalnie dla celów poznawczych takie ciało dostosowałem. Jak widać jest na nim wiele punktów godnych uwagi. Musimy je dokładnie poznać by zrozumieć co jest rybie i co chce nam przekazać.


1 - otwór gębowy inaczej usta
2 - pokrywy skrzelowe
3 - płetwy brzuszne
4 - płetwa odbytowa
5 - płetwa ogonowa
6 - pionowe pasy - stresowe. Dyskowiec posiada od 7-9 pionowych pasów. Zdarzają się odmiany SS posiadające 14 -16 pasów. Z mych doświadczeń odmiana erupcjon może mieć ich aż do 19. Ryby jednokolorowe czy dwukolorowe nie posiadają pasów). Pasy te na dorosłym dyskowcu są niewidoczne, chyba, że ryba się przestraszy lub źle czuje. Wyjątek stanowią odmiany dzikich dyskowców Heckla

u tej ryby zawsze z większym lub mniejszym nasileniem widoczny jest zawsze pierwszy pas przechodzący przez oko. Piąty pas przez środek ciała wyraźnie większy od pozostałych i pas dziewiąty przechodzący przez nasadę ogona.
7 - płetwa grzbietowa
8 - pasy wzoru na ciele (mogą być pasy pionowe, poziome, łamane, ornamenty i  .. w przypadku ryb o ciele gładkim pasy wzoru nie występują)
9 - płetwy piersiowe
10 - źrenica oka
11 - tęczówka oka.

Poniżej ryba jedno kolorowa bez pasów pionowych i pasów wzoru

Szczegółowe omówienie w kolejnych odsłonach cyklu od A do Z

Adam


Offline adamn

 • Początkujący
 • **
 • Wiadomości: 14
 • Pomógł: 7
 • Zaproszeni: 0
Odp: Wybór ryb oczami adaman
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Marzec 2013, 20:26:27 »
Dziś kolejne części ciała dyskowca na które moim zdaniem musimy zwrócić uwagę by w przyszłości nie mieć niesmaku przy piciu kawy czy herbaty patrząc na nasze ryby. Elementem tym jest czoło ryby. Podobnie jak u człowieka jeden ma niskie drugi wysokie jeden ma .. ale to nie o człowieku mamy pisać a o rybie. Discus po łacinie się zwie nasza ryba wymarzona. Z kształtu winien być okrągły jak spodek do trunków jakie pijemy.
Teraz możemy się zająć tym elementem jakim jest wymienione wcześniej czoło ryby jakie może on mieć. Dla uszczegółowienia jest to część ciała ryby między podstawą płetwy grzbietowej aż do oczu ryby


jak widać z powyższego może ono być:
- owalne co moim zdaniem najbardziej przypomina dyskowca z nazwy

- krzywe z zaznaczonym wysklepieniem

- proste w miarę w prostej linii

- wystające wysklepione ku górze z garbem

- papugowate przyjmujące kształt dziobu papugi

Proszę zauważyć, że nie ma tu opisanego kształtu jaki ostatnio można spotkać a jest on wynikiem deformacji ciała ryby i jej późniejszej selekcji takim jak bulldog. Co z samej nazwy nie przypomina dyskowca a psa i to po przejściach.


powyżej ryba IMO ideał taka jak łacińska nazwa. By taką sobie wyhodować należy o tym pomyśleć w momencie wybierania ryb.

tu ryba z czołem innym ale z uwagi na to, że przeważnie samce są masywniejsze i dobrze zbudowane to nie ujmuje jej to w niczym, że nie jest ideałem

tu małe 7-8 cm już posiadające dobrze ukształtowane ciało i widać, że rosną w górę a nie na długość. Na pewno (o ile nie zachorują) ryby te nie będą miały czoła prostego

powyżej ryba z możliwością prostego czoła. Nie należy jednak tego traktować jako pewnik bo wszystko będzie zależało od karmienia i zdrowia ryby w przyszłości

i taka uwaga: jeśli chcemy by nasze ryby były tymi NAJ to starajmy się coś o nich się dowiedzieć i spełniać ich zachciewajki. Jedną z nich jest karmienie i szukanie notoryczne pokarmu. A jak ryby jedzą to już połowa sukcesu.
Niebawem kolejne odsłony ciała dyskowca i podstawowe wiadomości na ich temat.

Adam


Offline adamn

 • Początkujący
 • **
 • Wiadomości: 14
 • Pomógł: 7
 • Zaproszeni: 0
Odp: Wybór ryb oczami adaman
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Marzec 2016, 17:04:29 »
Dziś kolejne części ciała dyskowca na które moim zdaniem musimy zwrócić uwagę by w przyszłości nie mieć niesmaku przy piciu kawy czy herbaty patrząc na nasze ryby. Pierwszym z tych elementów jest to co niektórzy ludzie sobie poprawiają a ryba ma i tak już zostanie. Większość nie zdaje sobie nawet sprawy jak te elementy w przyszłości będą rzutowały na dorosłe życie dyska. Jest to pysk lub usta lub też jak kto woli otwór gębowy. Możemy mieć tu do czynienia z ustami:
- normalnymi, gdzie widoczne na zdjęciu z lewej - są wpisane prawie w okrąg budowy dyskowca nie z nazwy a z kształtu
- wystające (wysunięte) do przodu co zaburza harmonię kształtu dyskowca.

Idąc dalej natrafiamy na skrzela. Skrzela są dla dyskowca niezmiernie ważne bo tam odbywa się wymiana gazowa i zamiana CO2 na O2. Który potem jest rozprowadzany do całego ciała przez układ krwionośny.
1 - cienka błona ochraniające wlot od wody do skrzeli
2 - pokrywa skrzelowa (wieczko skrzelowe) do której od spodu przymocowane są blaszki skrzelowe -4
3 - otwór gębowy i dalej wgłąb jama skrzelowa przez który ryba zasysa wodę i tłoczy ją poprzez blaszki skrzelowe na zewnątrz
4 - blaszki skrzelowe w których następuje wymiana gazowa

Niekiedy się zdarza, że wskutek niewłaściwie prowadzonego leczenia ryby idą do tarła zbyt wcześnie lub też woda z małymi jest niewłaściwej jakości i elementy układu oddechowego ryby ulegają wynaturzeniom. Co widoczne jest na załączonym zdjęciu.

normalne - pokrywa skrzelowa właściwie uformowana przylegająca do ciała ryby a cienka błona jest prawie niewidoczna. Z tyłu praktycznie nie widać środka skrzela.
zapadnięte - tu wyraźne zapadnięcie pokrywy skrzelowej mogące być wynikiem zbyt małej ilości witamin w pokarmie, zbyt miękką wodą w czasie jak narybek zaczynał samodzielnie żerować lub zbyt dużą ilością produktów przemiany materii w zbiorniku. Ten "feler" w czasie jak wszystko gra jest możliwy do przeistoczenia się w skrzela normalne
krótkie - skrzela z brakiem części pokrywy skrzelowej jak i cienkiej błony zabezpieczającej wlot od wody. Taka ryba w przyszłości może dawać małe ze zdeformowanymi skrzelami
otwarte - są efektem dostawania się do środka skrzeli wskutek braku cienkiej błonki drobnoustrojów chorobotwórczych i powodowanie w listkach skrzelowych wyraźnych zmian a co za tym idzie zmniejszenie wymiany gazowej a przez to nadmierną pracę pokryw skrzelowych by zapewnić dostawę tlenu do organizmu. Mozę też być to wynikiem niewłaściwej wody w czasie leczenia jak też niewłaściwego leku bez karencji jaki zastosowaliśmy.
przerośnięte - przerost na zewnątrz cienkiej błony zabezpieczającej wlot do skrzeli przed wodą. Widać wyraźne zgrubienia. Ryba dorosła raczej apetycznie w takie coś ustrojona nie wygląda ale wszystko kwestią gustu. Ciekawostką jest, że zmiana ta może tyczyć jednej strony skrzeli.
Adam

Offline Adams2121

 • Dużo pisze
 • ****
 • Wiadomości: 498
 • Pomógł: 6
 • Płeć: Mężczyzna
 • Zaproszeni: 0
 • Imię: Tomasz
 • Skąd: Białystok
Odp: Wybór ryb oczami adaman
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Kwiecień 2016, 17:46:33 »
Piękny opis - przydatny i to bardzo dla każdego nowicjusza w zakresie dysków
Dziękuję za ciekawy tekst 

Offline rafal11

 • Użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 201
 • Pomógł: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Zaproszeni: 0
 • Imię: Rafal
 • Skąd: Ireland
Odp: Wybór ryb oczami adaman
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Październik 2016, 13:35:58 »
Super opis