DYSKOWCE . INFO - forum akwarystyczne

Rośliny => Encyklopedia roślin => Wątek zaczęty przez: Mariusz Zawadzki w 02 Styczeń 2012, 11:13:06

Tytuł: Żabienica amazońska(Echinodorus grisebachii)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz Zawadzki w 02 Styczeń 2012, 11:13:06
Synonimy: Echinodorus intermedius,E.parviflorus,E.bleheri.
Rodzina: Alismataceae-zabienicowate
Środowisko naturalne/pochodzenie: wody płynące o wolnym prądzie; Kolumbia, Brazylia, Kostaryka, Kuba, Surinam
Wielkość: osiąga długość 50 cm
Wygląd: Lancetowate liście są ułożone w rozetę i delikatnie szablasto wygięte
Wymagania/warunki w akwarium: oświetlenie średnie do intensywnego; jakość wody: temperatura 22-28 stopni, twardość 3-11st N, ph-6-7.3
Uwagi: Odmiana E.amazonicus stanowi główną roślinę w akwariach biotopowych typu amazońskiego. Roślina jest dość mocna i dobrze aklimatyzuje się do życia w akwarium. Wymaga jednak dosyć systematycznego dostarczania nawozów zawierających żelazo, aby nie uległa degradacji. Można także zastosować dozowanie CO2 i regularnie podmieniać wodę. Dzięki takim zabiegom roślina bardzo pięknie się rozwija. Można ją rozmnożyć,oddzielając młode rośliny pojawiające się napędzie kwiatowym rośliny macierzystej.

Usytuowanie w akwarium: z tyłu w dużych akwariach, pojedynczo lub w grupie
Zagęszczenie sadzonek: 1 sztuka na kwadrat o boku30 cm.

(http://img607.imageshack.us/img607/3789/dsc0092ke.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/607/dsc0092ke.jpg/)
Zdjęcie rośliny z mojego akwarium.
Tytuł: Echinodorus amazonicus - opis
Wiadomość wysłana przez: dale w 16 Styczeń 2012, 07:27:29
Echinodorus amazonicus (Echinodorus brevipedicellatus), polska nazwa - Żabienica Amazońska. Spotykana w całym dorzeczu Amazonki, do głębokości 1 m. pokrój lancetowaty, liście silnie wydłużone, wąskie. W akwariach osiąga wielkość 40 cm.
Wymagania ma niewielkie, różne według różnych źródeł. Od wód lekko kwaśnych, do pH 7,2. Toleruje wodę lekko twardą (nawet). Choć u mnie kiedyś rosła całkiem nieźle w twardej. Do dyskowców i innych ryb z rejonu amazonki nadaje się też z uwagi na kształt liści, często stanowiący miejsce składania ikry (na przykład skalary często się wycierają na dużych, prawie pionowych liściach). Stanowi doskonałe uzupełnienie trzeciego plany, bądź samodzielny akcent dekoracyjny w środkowej części zbiornika.
Co do nawożenia - wystarczą jej kulki gliniano-torfowe pod korzeniami i średnie warunki oświetleniowe (0,5 w/l). Nie wymaga dodatkowego CO2. Sadził bym ja dalej od wylotu wody, poza głównym strumieniem. Przy silniejszym prądzie wody liście mogą się niszczyć i przy sprzyjających warunkach, pokryją się glonami. Dlatego - woda raczej stojąca.