Szpital > Leczenie

Płazińce, obleńce - metody leczenia

(1/2) > >>

Przemek:
Przepis nr 1(płazince,oblence)

Praziquantel w ilości 400mg/ 100l + neguvon 40mg/100l
Po 7 dniach podmiana i kolejna dawka mieszanki i po kolejnych znowu podmiana i dawka. Dlaczego tak? Prazi jest delikatniejsze niż neguvon.

Prazi dodatkowo działa na nicienie gdyby były

Jeżeli zachodzi potrzeba aby z powodu zmętnienia i inwazji pierwotniaków podmienić wcześniej wodę to TRZEBA dać po podmianie kolejną dawkę. Moim i nie tylko moim zdaniem 7 dniowe odstępy pomiędzy dawkami pozwalają na wyklucie 2 pokoleń robali! Dlatego ja wolę kąpiele długotrwałe. Zdecydowanie trudniej przegapić wtedy odpowiedni moment podania leku.

W obu przypadkach ryby MUSZĄ być w leku min 3 tygodnie! I najważniejsza jest CZYSTOŚĆ!
Moja osobista uwaga ponieważ lek(neguvon) zabija biologie,należy mierzyć NO2 w miare potrzeby wode podmieniamy lek uzupełniamy jak dawka
Kwasowośc bezwzględnie ponizej 7
Tekst zmodyfikowany na potrzeby przepisu kierowanego do szerszej grupy ludzi
Jak niektórym wiadomo kuracje stanardowe niekiedy zawodzą,ponieważ trafiają się coraz częsciej gadziny uodpornione szczególnie przywry jajorodne,stąd podaje alternatywne przepisy SKUTECZNE współpracując z Piotrem Smoleniem


Przemek:
Przepis nr 2 (plazince,oblence)

Następna kuracja Współtworzona z kolegą Piotrem Smoleniem Uwaga kuracja jest bezpieczna tylko dla dyskowców Nie posiadam danych jak zachowają się inne ryby podczas kuracji
Nie wolno kąpać wszelkich ryb zbrojnikowatych grozi im śmierć są nie odporne na preparaty fosforo organiczne

Dawka 100-120mg trichlorfonu (neguvonu) na 100l wody, czyli 2x więcej niż jest zalecane na opakowaniu Capifosu (oni każą 50mg/100l) I ryby moczymy przez tydzień. Po tygodniu podmiana na maxa nawet 100% i kolejna identyczna dawka, i znowu tydzień moczymy, po kolejnym tygodniu znowu podmiana dawka identyczna i znowu moczymy tydzień. Cała kuracja ma trwać min 21 dni. Lek mieszamy dokładnie w pojemniku i dopiero jak się idealnie rozpuści wlewamy do zbiornika. Nie wiem jak kuracja jest skuteczna w ogólnych zbiornikach ale w sterylnych działa

KRYTYCZNIE WAŻNE JEST ZACHOWANIE CZYSTOŚCI. W tej chwili jestem pewien, że wiele sposobów leczenia jest skutecznych a winnymi niepowodzenia jesteśmy sami. Czyli w trakcie kuracji nie wkładamy nic niepewnego do zbiornika, a wszystko co wkładamy ma być wyparzone lub zdezynfekowane np. w roztworze perhydrolu (czyli 30% woda utleniona) To co wkładamy do zbiornika rurki, sitka, strzykawki i cała reszta rupieci po użyciu wędruje do wiaderka z odkażaczem i tak do końca kuracji. Ręce przed włożeniem do zbiornika dokładnie myjemy. A w zbiorniku gdzie leczymy sugeruję wymyć dokładnie wszystko co wystaje nad powierzchnię wody, tam na 100% zostają jaja. Podczas karmienia ryb polecam codziennie te wystające nad wodę elementy opłukiwać wodą z akwarium, jeżeli coś tam jest to po pierwsze wpadnie do wody z lekiem i dostanie po łbie a po drugie polewamy wodą z lekiem. Temperatura wody w zbiorniku normalna-28-30, i woda też normalne paletkowa. Nic więcej robić nie trzeba.

REŻIM CZYSTOŚCI JEST NAJWAŻNIEJSZY!!!!

Jeszcze uwaga odnośnie dawkowania neguvonu. Ponieważ posługujemy się małymi dawkami więc w domowych warunkach jest ciężko je precyzyjnie odważyć. Ja rozpuszczam 1g neguvonu w 200ml osmozy i w ten sposób mam roztwór wygodny do dawkowania. 10ml takiego roztworu na 100l wody daje dawkę 50mg/100l Taki roztwór przechowuję w szklanej butelce od wieeeeelu miesięcy. Nie zauważyłem, żeby z tym roztworem coś się działo i nie zauważyłem też żeby jego skuteczno łaszcza dzieci trzymać. Najlepiej pod kluczem

Przepis prosty nie wymagający przenoszenia ryb co jest dla nich ogromnym stresem,ponadto przy długotrwałej kąpieli procentowe szanse na wyeliminowanie robala znacząco wzrasta porównując kuracje krótko trwałą (cykl rozwojowy w przypadku jajo rodnych)
O ile przeprowadzając kuracje zachowamy absolutny reżim czystosci mam szanse na całkowite pozbycie się płaźinców ! i być może nicieni
Moja osobista uwaga ponieważ lek zabija biologie,należy mierzyć NO2 w miare potrzeby wode podmieniamy lek uzupełniamy jak dawka
Kwasowośc bezwzględnie ponizej 7
Powodzenia

Maciek:
Przepis nr 3.

Przygotowujemy 2 zbiorniki 50-100l. Ryby przeławiamy ze zbiornika głównego do jednego z wcześniej przygotowanych. Parametry wody zwyczajnie paletkowe: pH<7, temp. 28 stopni. Lekarstwo w jakie musimy się zaopatrzyć to formalina 36-38% czysta do analiz. Do nabycia w każdym sklepie oferującym chemię budowlaną.

Rozpoczynamy kurację, która trwać będzie 21 dni i zajmie nam sporo czasu.

Każdego dnia podajemy do akwarium z rybami 20ml formaliny na 100l wody. Czas trwania kuracji to 1 godzina. Po upływie tego czasu ryby przeławiamy do drugiego zbiornika z czystą wodą.

W międzyczasie zbiornik w którym leczyliśmy ryby osuszamy i napełniamy nowo przygotowaną wodą. Pamiętajmy, aby przygotowana woda miała odpowiednie parametry.
Całość powtarzamy 21 razy. Metoda jest pracochłonna, ale przy większości przywr pomaga.
W czasie kuracji ryby karmimy nieco mniej obficie. Nie martwmy się o no2, gdyż codziennie wymieniamy 100% wody.

Co do dawki 20ml/100l wody nie szkodzi paletkom. Nie pali płetw.

Wszystkie czynności z formaliną wykonujemy w rękawiczkach gumowych, gdyż substancja ta jest bardzo żrąca. Dodatkowo proszę po zakończeniu każdej kuracji dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, gdyż opary są szkodliwe.

Maciek:
Przepis nr 4.

Lek wykorzystywany: nadmanganian potasu. Do zakupienia w każdej aptece.
Kuracją jest propozycją A. Soha.

Dzień 1, 4 i 8 są dniami przeprowadzania leczenia.
 
Dzień 1-szy, 4 oraz 8.
Przygotować inne małe akwarium lub wiadro 10 l z grzałka i dobre napowietrzanie, ph ok 6. Rozpuścić nadmanganian 2mg/l, czyli 200mg/100 l. Czas trwania kąpieli to 4 godziny. 

W czasie trwania kuracji zabieramy się za zbiornik w którym przebywały ryby. Musimy go odkazić. Tutaj można polecić kilka metod np. wlewamy nadmanganian w dawce 3x silniejszej na 3 godziny. Możemy również spuścić wodę, osuszyć akwarium, które wycieramy szmatką zamoczoną w perhydrolu. Musimy zadbać również o odkażenie filtrów i innych akcesoriów.

 
Dzień 2, 3, 5, 6 i 7 to codzienna podmiana wody u dyskowców w ilości 80%.

Dodatkowo musimy pamiętać o zasoleniu wody w której przebywają dyski. Dawką jaką należy zastosować to 100g/100l wody. Przy każdorazowej podmianie uzupełniamy dawkę soli.

Po zakończonej kuracji paletki trzymamy w zasolonej wodzie przez okres 30 dni, pamiętając o podmianach i badaniu parametrów.

Cała kuracja nie jest jakoś skomplikowana, jest mniej uciążliwa niż przepis nr 3, ale chyba bardziej skuteczna. Nadmanaganian jest utleniaczem, zatem ciężko jest pasożytom się na niego uodpornić.

Uwaga: podczas kuracji w nadmanganianie ryby mogą być zestresowane.

Przemek:
Wielkie dzięki Macku za ten przepis Mam ochotę spróbować tej metody Ale to już w nowym roku

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej