Autor Wątek: Wiciowce - metody leczenia  (Przeczytany 22465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciek

 • Dużo pisze
 • ****
 • Wiadomości: 368
 • Pomógł: 5
 • Zaproszeni: 0
Wiciowce - metody leczenia
« dnia: 12 Grudzień 2011, 19:58:19 »
Przepis 1.
Ogólne założenia: przy rybach dorosłych temperaturę utrzymujemy na poziomie 26-27 stopni. Wiem dobrze, że cykl rozwojowy wiciowców zostaje przerwany przy 32 stopniach, jednak wysoka temp. może być wręcz zabójcza dla dorosłych osobników. Ryby należy zawsze obserwować. Dla maluchów temp. spokojnie powyżej 32 stopni. Pamiętajmy, że temp. podniesiona powyżej 28 stopni sprzyja rozwojowi bakterii i jej podniesienie powinno być połączone z podaniem antybiotyku.
PH - <7, a najlepiej około 6.TWO<10.
Reszty parametrów nie badam, gdyż biologia w zbiorniku zostanie na pewno zachwiana.

Lek wykorzystywany - Aquasan (obecnie Protosol). Dodam, że przepis jest zmodyfikowany przez P. Smolenia, któremu serdecznie dziękuję za pomoc, której udzielił mi nie raz!. Co do kuracji:

Dzień 1 15-20ml Protosolu/100l wody,
Dzień 5 dawka j/w
Dzień 9 dawka j/w
Dzień 11-12 podmiana na maxa.

W czasie kuracji wody nie podmieniamy, obserwujemy ryby, którym nic nie powinno się dziać. Pilnujmy jednak pH, gdyż ma tendencje spadkowe. Kurację przeprowadzamy w zbiorniku ogólnym. Ryby przechodzą ją dość cierpliwie, dodatkowo karmimy granulatem, który nasiąka wodą. Metodę tą sprawdziłem u siebie i na pewno działa. Przy leczeniu filtry zewnętrzne odłączamy i przeprowadzamy osobną dezynfekcje. Proponuję 150-200ml perhydrolu, wlać na 100l wody i podłączyć do tego filtr. Po 24godzinach filtr jest czysty. Podłączamy go ponownie do zbiornika ogólnego po zakończeniu kuracji. Zbiornik po leczeniu będzie na pewno zachwiany, proponuję włożyć węgiel aktywny na 24 godziny do filtra celem usunięcia reszty leku. Akwarium po w/w czynnościach należy zasilić preparatem z bakteriami nitryfikacyjnymi.
« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2011, 16:37:46 wysłana przez Rafal »

Offline Maciek

 • Dużo pisze
 • ****
 • Wiadomości: 368
 • Pomógł: 5
 • Zaproszeni: 0
Odp: Wiciowce metody leczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Grudzień 2011, 21:33:58 »
Przepis nr 2
Jest to metoda najczęściej stosowana przez akwarystów. Lekiem wykorzystywanym jest metronidazol w tabletkach lub proszku. Cała kuracja musi przebiegać w parametrach wody jak w propozycji pierwszej. Skłaniałbym się tu również przy dorosłych dyskach to niższej temperatury z powodów wyżej wymienionych. Z uwagi na fakt iż wiele dyskowców niestety posiada przywry temperatura wyższa niż 33 stopnie może okazać się zabójcza. Co do samego przepisu:
Dzień 1 - 4g metronidazolu na 100l wody (16 tabletek lub odważony proszek)
Dzień 2 - obserwujemy ryby,
Dzień 3 - 2g metronidazolu na 100l wody
Dzień 4 podmiana na maxa
Dzień 5 podmiana
Dzień 6 podmiana
Dzień 7 podmiana
Dzień 8 rozpoczynamy kurację od początku.

Pamiętajmy, że jeśli już podniesiemy temp. powyżej 32-33 stopni utrzymujemy ją do końca kuracji. Metoda ta jest bardzo skuteczna. Pamiętajmy o odłączeniu filtrów zewnętrznych i ich osobnej dezynfekcji.

Offline Maciek

 • Dużo pisze
 • ****
 • Wiadomości: 368
 • Pomógł: 5
 • Zaproszeni: 0
Odp: Wiciowce metody leczenia
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Grudzień 2011, 21:43:42 »
Przepis nr 3
Leczenie temperaturą oraz podawanie leku do pokarmu. O ile nasze ryby pobierają pokarm, dobrze byłoby podać metronidazol w płynie nasączając granulat. Metoda ta jest idealna dla młodych osobników powiedzmy do 10cm, przy większych rybach nie radziłbym.

Dzień 1 podwyższamy temp do 35-36 stopnii i podajemy metronidazol w pokarmie
Dzień 2 utrzymujemy temp. + lek w pokarmie
Dzień 3 utrzymujemy temp. + lek w pokarmie
Dzień 4 Obniżamy temperaturę stopniowo do 29-30 stopni
Dzień 5 Podmiana wody ile mamy możliwość, ryby karmimy normalnie
Dzień 6 j/w
Dzień 7 j/w
Dzień 8 Rozpoczynamy wszystko od początku (identyczny jak dzień 1)

Całość powtarzamy 3 razy. Takie wahania temp. przyczyniają się do lawinowego rozwoju wiciowców z cyst. Dzięki temu mamy możliwość wybicia ich podając lek z pokarmem i podniesieniu temp. W moim przypadku metoda ta dała najlepsze rezultaty, jakie do tej pory widziałem. Ryby po zakończeniu leczenia wręcz siedziały na szybie i czekały na pokarm. Nie ważne, że karmiłem je 10 minut wcześniej. W tym przypadku nie ma potrzeby odłączania filtra biologicznego i jego osobnej dezynfekcji.

Offline Maciek

 • Dużo pisze
 • ****
 • Wiadomości: 368
 • Pomógł: 5
 • Zaproszeni: 0
Odp: Wiciowce metody leczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Grudzień 2011, 21:49:30 »
Przepis nr 4
Tym razem chciałbym opisać moją metodę na walkę z tym przykrym pasożytem, polegającą na nasączaniu lub łączeniu metronidazolu z pokarmem. Cała kuracja trwa 7 dni obejmuje przerwę i powtórkę.

Dzień 1. Podanie pokarmu z lekiem rano oraz wieczorem (pierwsze i ostatnie karmienie)
Dzięń 2-7 j.w

Po upływie tygodnia robimy przerwę 7 dni i rozpoczynamy całość od początku.Polecam serdecznie rano podawać mięso wraz z rozkruszoną tabletką leku, natomiast wieczorem podawać lek w postaci płynnej, nasączając nim granulat.

Przygotowanie serca z lekiem: bierzemy pół łyżki stołowej mixa. Wcześniej rozkruszamy 1/2 tabletki metronidazolu. Całość mieszamy dodając trochę oleju 1-2 kropelki celem lepszego połączenia dwóch składników.

Przygotowanie granulatu:
normalną porcję granulatu (tak jak każdy podaje) zalewamy metronidazolem w płynie i czekamy aż dobrze wsiąknie. Po około 5 minutach podajemy do akwarium.W międzyczasie w ciągu dnia karmimy ryby normalnie, ale nieco ograniczonymi porcjami, tak aby pokarm podany rano czy wieczorem był zjadany w całości.

 Parametry wody normalne paletkowe. Dodatkowo przy mniejszych rybach na okres całej kuracji podnosimy temp. w zbiorniku do min 32 stopni. Przy większych osobnikach preferuję pozostać przy max. 28 stopniach.

 Na czas kuracji odłączamy filtry zewnętrzne celem ich zdezynfekowania za pośrednictwem perhydrolu w dawkach jak w innych przepisach. Przy leczeniu dużych osobników nie ma potrzeby odłączania filtrów, gdyż w temp. poniżej 32 stopni wiciowce normalnie się mnożą dzięki temu cysty które się wylęgną będą mogły być zlikwidowane za pomocą podawanego leku.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2011, 21:52:04 wysłana przez sierocki »

Offline Maciek

 • Dużo pisze
 • ****
 • Wiadomości: 368
 • Pomógł: 5
 • Zaproszeni: 0
Odp: Wiciowce metody leczenia
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudzień 2011, 09:28:55 »
Przepis nr 5

Metoda konsultowana z Piotrem Smoleniem i opisana na potrzeby forum. Otóż w sytuacjach trudnych musimy podjąć ciężkie decyzje. Ta kuracja moim zdaniem jest bardzo skuteczna, jednak dawka leku jest również spora. Preferowany lek to metronidazol w proszku. Można zakupić go na receptę w fiolkach po 10-50g. Utrzymujemy parametry jak w kuracjach powyżej. Przy większych dyskowcach temp. pozostaje poniżej 28 stopni.
Sama kuracja wygląda tak:
Dzień 1 metronidazol 1,5g/100l wody
Dzień 2 j/w
Dzień 3 j/w
Dzień 4 j/w
Dzień 5 j/w
Dzień 6 j/w
Dzień 7 j/w
Dzień 8 podmiana na maxa.

Pamiętajmy o podawaniu leku codziennie o jednej godzinie i po wyłączeniu oświetlenia. Światło znacznie szybciej rozkłada metronidazol niż temperatura.

Offline Maciek

 • Dużo pisze
 • ****
 • Wiadomości: 368
 • Pomógł: 5
 • Zaproszeni: 0
Odp: Wiciowce metody leczenia
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudzień 2011, 09:35:20 »
Przepis nr 6
Kuracja temperaturowa. Stosowałem ją na dwa sposoby. Pierwszy zaczerpnięty z innego forum polegający na podniesieniu temperatury do 37-38 stopni i utrzymywania jej w zbiorniku przez 3 dni. W tym czasie ryby obserwujemy najczęściej jak się da. Każdorazowe zachowanie, będące odstępstwem od normy musimy zakończyć obniżeniem temp.
Osobiście testowałem inną metodę, która okazała się równie skuteczna. Całość poprzedzamy 2-3 dużymi podmianami wody. Następnie podnosimy temp. do 36 stopni i utrzymujemy ją przez tydzień. Ryby powinny to znieść spokojnie o ile przywry nie dadzą się we znaki.
Po zakończeniu kuracji i obniżeniu temp. polecam podać po 2-3 dniach jeszcze przez 3 dni metronidazol do pokarmu.
Kuracji absolutnie nie stosujcie przy osobnikach dorosłych. Przepis ten należy stosować jedynie u ryb młodych najlepiej do 10cm.