Szpital > Mikroskop

Jak przygotować material do badań?

(1/1)

dyskmarek:
czesc. niemam wykształcenia medycznego wiec proszę o poradę. Jak przygotować materiał do oglądania pod mikroskopem? Pływa sobie taka rybka i wtedy ... co mam zrobić by coś zobaczyć konstruktywnego pod mikroskopem?

arek2805:
To zalezy jaka probke chcesz pobrac, jesli odchody to musisz obserwować rybe i zlapac kawalek odchodow najlepiej tak zeby nie zdazyly dotknac dna. Syf z filtra-jak dla mnie jeden z lepszych materialow do badan , wycisnij kilkukrotnie  gabke w misce tak , zeby wycisnac jak najwiecej brudu, nastepnie postaw miske pod katem tak zeby caly osad gromadzil sie w jednym rogu, po ok 5min pipeta wyciagasz probke osadu i masz material do badan. Nastepna probka to pletwa, tu rozpisywac sie nie musze :) lapiesz rybe , poloz na wilgotny ręcznik i ucinasz kawaleczek ( wystarczy 2/2mm) pletwy ogonowej. Kolejna probka to skrzelo :D tu juz zaczyna sie jazda :) postepujesz tak jak z pletwa tylko wycinasz kawaleczek skrzela, uzywaj ostrego narzedzia zeby nie męczyć ryby (ja uzywam nozyczek do skorek). Wszystkie probki badaj zaraz po pobraniu. Kladziesz miedzy szkielka i jazda :) bawisz sie okularami i przybliżeniem :)

dyskmarek:
Czyli przez pipete wyciskasz kropelke tego syfu na szielko I potem kolejnym szkielkiem przysiskasz - rozgniatasz? Taka samo z kazda probka?

Pawel M:

--- Cytat: dyskmarek w 06 Lipiec 2018, 06:09:18 ---Czyli przez pipete wyciskasz kropelke tego syfu na szielko I potem kolejnym szkielkiem przysiskasz - rozgniatasz? Taka samo z kazda probka?

--- Koniec cytatu ---

dokładnie tak - tylko szkiełka ściśnij z wyczuciem, jak ściśniesz za mocno to obiekty przestaną się ruszać

arek2805:
Tak jak pisze Paweł, ja nigdy nie dociskalem szczególnie szkielek, zazwyczaj zdaje sie na dociski przy mikroskopie. Musisz uwazac zeby do probki nie dostalo sie np ziarenko piachu bo szkielka nie docisna sie i obraz bedzie nie czytelny

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej