Autor Wątek: Cykl azotowy  (Przeczytany 5011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafal

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 1700
  • Pomógł: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zaproszeni: 15
    • Lubuskie Forum Akwarystyczne
  • Imię: Rafał
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Cykl azotowy
« dnia: 10 Grudzień 2011, 16:50:07 »

Aby zbiornik był gotowy na wpuszczenie zwierząt, musi w nim zajść pełen cykl azotowy:
NH3 -> NO2 -> NO3


Cykl azotowy, inaczej cykl nitryfikacyjny jest procesem, w wyniku którego bardzo toksyczny amoniak (NH3) jest przekształcany w mniej szkodliwe związki azotu, najpierw w azotyny (NO2) a następnie azotyny w azotany (NO3). Aby tak się stało, muszą w akwarium rozwinąć się odpowiednie szczepy bakterii. NH3 do NO2 przekształcają bakterie z rodzaju Nitrosomonas i Nitrospira, a azotyny w azotany bakterie z rodzaju Nitrobacter.


Najczęściej wygląda to tak, że przez pierwsze dni rośnie w akwarium poziom amoniaku. W okolicy końca pierwszego tygodnia poziom najbardziej szkodliwego amoniaku zaczyna spadać a rośnie poziom azotynów. Pod koniec 2 tygodnia poziom amoniaku powinien wynosić już zero, a azotyny są na najwyższym poziomie (czyli bakterie z rodzaju Nitrosomonas i Nitrospira są rozwinięte i przerabiają całe NH3 w NO2). Kolejny tydzień, to rozwój bakterii Nitrobacter, więc poziom azotynów zaczyna spadać i wzrasta poziom najmniej niebezpiecznych azotanów (NO3). W okolicy 4 tygodnia najczęściej bakterie są już na tyle rozwinięte, że NH3 i NO2 są na poziomie niewykrywalnym, w akwarium mamy tylko związki azotu w formie azotanów (NO3). Czyli akwarium jest gotowe do wpuszczania zwierząt. Oczywiście kwestia szybkości rozwoju bakterii jest indywidualną sprawą zbiornika. Każde zbiornik jest inny i u jednego akwarium będzie "dojrzałe" po 3 tygodniach, u innego po miesiącu jeszcze nie będzie można wpuścić zwierząt.


Akwarium jest dojrzałe, kiedy poziom NH3 i NO2 jest niewykrywalny, a NO3 jest na poziomie wyższym od zera. Aby to stwierdzić, należy posłużyć się testami i dokonać pomiarów. Potrzebne będą testy na NH3/NH4, NO2 i NO3. Ważne, żeby były one w miarę dokładne, dlatego nie polecam najtańszych testów, z ich dokładnością bywa różnie.


Dojrzewanie akwarium można nieco przyspieszyć, np. przez zastosowanie w naszym filtrze wkładu z dojrzałego już akwarium, można też wlać wodę z dojrzałego akwarium, częściowo zastosować podłoże z dojrzałego już akwarium. W sklepach dostępne są także środki, które przyspieszają dojrzewanie akwarium (tzw. biostartery). Nie należy jednak wierzyć, że po zastosowanie takiego produktu, ryby można wpuścić do akwarium po kilku dniach. Procesy zachodzą wówczas szybciej ale proces dojrzewania zbiornika raczej nie będzie trwał krócej niż 2 tygodnie (można to oczywiście sprawdzić za pomocą wymienionych wyżej testów).


Końcowym produktem cyklu azotowego w akwarium jest NO3. Jest to najmniej niebezpieczny związek azotu w akwarium. Ale jak wszystko, tak i azotany w nadmiarze będą szkodliwe dla ryb w akwarium. Azotany są źródłem azotu dra roślin wodnych. Więc jeśli będziemy mieli akwarium obsadzone roślinami, będą one pobierały z wody NO3. W ten sposób pozbędziemy się części azotanów. Drugim sposobem obniżenia ich poziomu są podmiany wody. Jeśli będziemy robili je odpowiednio często, utrzymamy poziom NO3 na bezpiecznym poziomie. Możemy też zastosować absorbenty, które umieszcza się w filtrze (Aquafix NO3, Purigen), ciekawym i skutecznym rozwiązaniem są filtry hydroponiczne.


No i możemy zbudować sobie denitryfikator, w którym rozwiną się bakterie beztlenowe. Bakterie te usuną nam z wody azotany oraz część fosforanów. Bakterie z rodzaju Pseudomonas denitrificans i Micrococcus denitrificans w warunkach beztlenowych rozkładają w wielkim skrócie azotany (NO3) w wolny azot (N). Ale budowa denitryfikatora to temat na oddzielny artykuł.