Forum główne > Żywienie

Hodowla dżdżownicy kalifornijskiej i doniczkowca karma dla ryb i nie tylko

(1/11) > >>

alegumis:
Hodowla dżdżownicy kalifornijskiej i doniczkowca karma dla ryb i nie tylko
Witam

Jakiś czas temu założyłem hodowlę dżdżownicy i doniczkowca razem w jednej hodowli. Pozwolę sobie przedstawić Wam swoje spostrzeżenia. Może niektórzy z Was mają już swoje hodowle bądź spotkali się już z opisem mojej lub innej w internecie bo sposobów na trzymanie robaków jest sporo, jednak istnieje szansa, że komuś przydadzą się informacje przedstawione poniżej.

Jak założyć hodowlę

Po pierwsze musimy zdobyć porcję zarodową robaków, ja zaczynałem od porcji około dwustu dżdżownic podzielonej równo na dwie kuwety. Jedna porcja poszła do pojemnika o pojemności około 12 litrów druga do większej około 40 litrowej, obie z przykryciem. Po dwóch miesiącach okazało się, że mniejsza kuweta sprzyja szybszemu namnażaniu dżdżownic. W tym samym czasie doniczkowce trafiły do osobnej 12l kuwety. Po okresie trzech miesięcy 12 l pojemnik zrobił się za mały i dżdżownice trafiają to docelowej hodowli, składającej się z dwóch wiader włożonych jedno w drugie. W mniejszym 20 litrowym zamieszkały dżdżownice i doniczkowce (ponieważ nie chciało mi się trzymać dwóch niezależnych hodowli)a drugie 30 litrowe służy jako zbiornik na skraplającą się wodę i produkty przemiany materii. Robaki w drugiej kuwecie pozostały do dziś, tylko wywierciłem otwory w dnie i podstawiłem pod spód drugą identyczną kuwetę na skropliny. Jak powstawała hodowla można zobaczyć na zdjęciach poniżej. Załączam też dwa przykładowe filmy jak założyć w prosty sposób hodowle. Można powiedzieć, że jest to dziecinnie łatwe  ;)

Wersja z kuwetą źródło internet
Wersja z wiadrami źródło internetI zdjęcia z prac przy założeniu mojej hodowli, jak już wspomniałem dziecinnie proste  ;) :)


Dwa wiadra mniejsze i większe pasujące jedno w drugie, w mniejszym wiercimy dość gęsto otwory w dnie, następnie ja wsypałem zrębki drzew liściastych ( około 3 l) jako swego rodzaju drenaż dodatkowo są one źródłem niezbędnej dżdżownicą do rozmnażania i tworzenia kokonów celulozy. Spryskujemy zrębki następnie wsypujemy około 3 litrów ziemi ogrodowej bez nawozu. Ziemię również spryskujemy i dodajemy źródło celulozy w postaci kartonu, wytłoczek od jajek, papieru toaletowego szarego, wszytko to namoczone i bez toksycznego dla dżdżownic druku. Następnie zasypujemy to kolejna porcją ziemi ogrodowej i dodajemy słomę lub siano ponownie spryskujemy i zasypujemy ziemią ogrodową. Do tak przygotowanej hodowli dodajemy porcje zarodową. W drugim wiadrze wiercimy dużym wiertłem 10-12 otwory wentylacyjne w miejscu poniżej pierwszego wiadra. Hodowlę należy regularnie polewać wodą dla uzyskania odpowiedniej wilgotności, nadmiar wody spłynie do dolnego wiadra.

Dżdżownice wytrzymują temperaturę nawet do 30 stopni jednak optymalna temperatura do hodowli obu robaków to 18-21 stopni poniżej 15 stopni dżdżownice coraz słabiej się rozmnażają w temperaturze poniżej 5 stopni przestają się mnożyć i tylko wegetują.

Czym karmić dżdżownice i doniczkowce

Dżdżownice, jedzą prawie wszystkie odpadki po owocach i warzywach z wyjątkiem cytrusów. Z mojej obserwacji wynika, że najlepiej zjadają miękkie części owoców czy warzyw, twarde części pozostają nie zjedzone, do tego stopnia, że jeśli połozy się jabłko przecięte na pół to będziemy mieli wrażenie, że nie zostało ono zjedzone tymczasem od spodu zniknie miąższ a zostanie cieniutka skórka. Jeśli zaś chcemy hodować razem dżdżownice i doniczkowce musimy podawać gotowane warzywa i tu najlepiej sprawdzają się ziemniaki i wszelkie warzywa, które często zostają po obiedzie. Jak już wspominałem wcześniej by dżdżownice się rozmnażały należy podawać im źródło celulozy w postaci wspomnianych już namoczonych kartonów, wytłoczek od jajek i papieru toaletowego szarego bez nadruku. Ciekawe jest to, że hodowla jest bez wonna, jeśli ktoś z Was ma w domu wiadro w którym zbiera tzw. kompost (ja mam takie od kiedy sięgam pamięcią, później wykorzystywany w ogródku) to wie jaki zapach się z niego wydziela, tutaj nie ma takiej sytuacji, pewnie jest to związane z florą jaka towarzyszy robakom no i oczywiście z ilością odpadków. Swoją pierwszą hodowlę przymałemu w pokoju a żona nawet o tym nie wiedziała  ;) :D Film robaków podczas konsumpcji poniżej a zdjęcia na końcu postu. Miłego oglądania  :)Dżdżownica kalifornijska z hodowli a dżdżownice z ogródka

Chyba najistotniejszą informacją przemawiająca na korzyść kalifornijki jest jej zdolność rozrodcza co najmniej 10 krotnie większa (niektóre źródła podają nawet 15 krotnie) od ogródkowej i osiąga dojrzałość płciową średnio po trzech miesiącach, co sprawia, że mamy stały dostęp do karmy. Robaki podczas igraszek na przedostatnim zdjęciu. Dżdżownice są oczywiście obojnakami.

Drugą istotą sprawą jest zdolność kumulacji przez dżdżownice większości substancji szkodliwych bez wpływu na ich zdrowie i populację co powoduje, że podając dżdżownice z ogródka musimy być pewni, że nie pochodzą z ziemi nie skażonej np nawozem lub środkami ochrony roślin.

Dżdżownica kalifornijska, żyje ok 15 lat natomiast ta ogródkowa ok 5 lat, nie jest to informacja, która ma znaczenie w akwarystyce gdzie podajemy ją jako karmę  ;), ale jak już podajemy różnice to pozwoliłem sobie o tym wspomnieć.

Karmienie ryb dżdżownicą

Do karmienia staramy się wybierać osobniki nie dojrzałe płciowo, takie które nie posiadają tak zwanego siodełka rozrodczego, który wygląda jak powiększone kilka pierścieni zwykle jaśniejszego koloru, widoczne na ostatnim zdjęciu. Robaki wyciągamy z hodowli płuczemy pod bieżącą woda i kroimy na mniejsze kawałki. Niektórzy zalecają zostawić robaki w mleku w celu oczyszczenia, ja tego nie robię, tak jak i nie podaję ich w całości co też niektórzy czynią. Poniżej film wybaczcie mi, ale nie kręciłem nowego z logo Dyskowce.info  ;) :P :'(, następnym razem się poprawię
Dodatkowe korzyści

Poza karmą dla naszych pupili, dżdżownice produkują też tzw. biohumus, wermikompost, który jest niczym innym jak produktem przemiany materii robaków. Jest to doskonały naturalny nawóz dla roślin, który działa rewelacyjnie. Moje rośliny od kiedy podlewam je rozcieńczonym wermikompostem rosną jak szalone i mają soczyste, lśniące, zielone liście a te kwitnące w tym roku miały dwa razy tyle kwiatów. Podlewać możemy tym co ścieknie do dolnego wiadra czy kuwety lub zbierając biohumus z hodowli i rozcieńczając z wodą.

Kilka zdjęć z hodowli

Robaki w tracie prokreacjiI na koniec moje szczurki przed sprzedażą


 

Blackwater:
Wyglądają obrzydliwie :D, ale jakby miksa z nich zrobić? Ile kg można miesięcznie wyprodukować?

alegumis:

--- Cytat: Blackwater w 13 Lutego 2016, 10:57:20 ---Wyglądają obrzydliwie
--- Koniec cytatu ---

Ale jak smakują  :P :P :P :D :D :D :D

Mix, ale po co ryby mają mieć frajdę i świeże jedzenie a nie mrożonki, a widziałeś ile ikry po dżdżownicach było u mnie  ;)

nemo29:
Jezeli idzie o donniczkowca ...  to  jak ktos ma za duzo to  ja chetnie bym przygarnol porcje na start :D

nemo29:

--- Cytat: alegumis w 13 Lutego 2016, 11:05:19 ---Ale jak smakują        
--- Koniec cytatu ---
Bartek  , a  to  twierdzisz z doswiadczenia ???

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej