Forum główne > Żywienie

Prawidłowe odżywianie dyskowców

(1/1)

Rafal:
Prawidłowe odżywianie dyskowców

Najważniejszą rzeczą jest to, aby dieta naszych ryb była kompletna pod względem odżywczym i prawidłowo zbilansowana. Dużo wiemy o diecie dzikich dyskowców. Żołądki złapanych dyskowców zawierały małe krewetki, owady i larwy owadów, małe ryby i spore ilości materiału roślinnego.

Kiedy paletki jedzą, biorą w usta większy kawałek pokarmu, wypluwają i ponownie łapią i połykają. Powodem tego jest są zęby, a raczej ich brak. Dyskowce nie mają zębów ale „szlifierki” w szczęce. Nazwa naukowa "Symphysodon" oznacza „szlifierki szczęki”. Więc kiedy dyskowce jedzą, jedzenie jest brane do ust, zmielone i wypluwane, a następnie ponownie łapane i dopiero połykane. Podczas tego procesu, duża część jedzenia spada na dno akwarium. Dlatego dno akwarium z dyskowcami trzeba regularnie sprzątać (lub w akwarium powinna również zamieszkać ekipa sprzątająca dno, w postaci kirysków, zbrojników). Paletki są słabymi drapieżnikami, najczęściej niewielkie ryby spokojnie dorosną w akwarium z nimi do wieku dorosłego i nic im się nie stanie. Takie zachowanie świadczy o tym, że dieta paletek składa się głównie z robaków, skorupiaków i larwy owadów.

Wykonywane badania pokazują różne potrzeby żywieniowe zwierząt mięsożernych w porównaniu do zwierząt roślinożernych, słodkowodnych w porównaniu do morskich i zimnolubnych w porównaniu z ciepłolubnymi. Porównując wymagania słodkowodnych ryb mięsożernych, które żyją w ciepłych wodach, możemy określić, jakie powinno być prawidłowe pożywienie dla dyskowców. Z różnych dyskusji hodowców możemy wywnioskować, że preferencje tych ryb jeśli chodzi o pokarm są bardzo elastyczne. W jednych hodowlach dyskowce karmione są pokarmami na bazie krewetek czy serca wołowego. W innych pokarmami suchymi typu granulaty, płatki. Większość hodowców paletek używa kombinacji mrożonki i pokarmy suche.

Podsumowując, prawidłowa dieta paletek powinna spełniać następujące warunki:
1. Paletką potrzeba co najmniej 40-45% białka w diecie.
2. Dyskowce mogą korzystać zarówno nasyconych i nienasyconych tłuszczów i zamieniać je w energię. Dodatek tłuszczu w wysokości 20% diety paletek jest tolerowany tak długo, jak długo wystarczy niezbędnych kwasów tłuszczowych.
3. Proste węglowodany takie jak cukry są prawdopodobnie wykorzystywane, ale bardziej skomplikowane są słabo trawione.
4. Ponieważ dyskowce są rybami żyjącymi w miękkiej wodzie (woda o niskiej zawartości minerałów), wapń / fosfor stosunku 1:35 powinny być dostarczane w diecie dyskowców.

Ważnym czynnikiem w ustaleniu diety paletek powinna być jej różnorodność. Dyskowce mogą żyć i rozmnażać się przy diecie nie zróżnicowanej ale braki, które występują mogą powodować problemy, takie jak powolny wzrost i choroby.
Wszelkie żywe pokarmy dodawane do diety paletek niosą ze sobą element ryzyka. Wymagania dotyczące zróżnicowanej diety paletek możemy spełnić, używając różnych pokarmów - żywych, mrożonych lub samopdzielnie przygotowanych miksów zawierający odpowiednie składniki.

Na podstawie "Article On Discus Fish Diet" by Al Johnson

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej