Forum główne > Żywienie

Żywe pokarmy

<< < (6/7) > >>

as400:

--- Cytat: jab75 w 09 Stycznia 2017, 23:02:42 ---Możesz coś więcej napisać na ten temat ? Podając nazwę bakterii , bo chyba "  Vibriosis " nimi są to mam pytanko , czy badałeś ryby i ten pokarm że masz pewność że to od niego wybiło Ci ryby ?
--- Koniec cytatu ---

Tak naprawdę Vibriosis to choroba wywołana bakteriami z rodzaju Vibrio (po polsku przecinkowce). Należy do nich także przecinkowiec cholery.
Co do mojego przypadku to tak - badałem i rybę i pokarm. Akurat tak się składa, że mam znajomą, która jest weterynarzem i zrobiła mi uprzejmość. Choroba zabijała w takim tempie, że byłem zszokowany. I to dorosłe, wykarmione i zdrowe ryby.
Zresztą bakterie z tego rodzaju stanowią wielki problem w hodowli komercyjnej ryb. Potrafią zabijać całe hodowle łososi na przykład.
Naczytałem się na ten temat dużo bo akurat mnie spotkała taka przykrość.

jab75:
To pozwolę sobie co z wiki wkleić , a raczej do niej przekierować .

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Vibrio&prev=search

Na obrazku widać te osobniki i każdy może sobie to zobaczyć .

Mapet:

--- Cytat: as400 w 09 Stycznia 2017, 22:26:49 ---Niestety nie wszystkie - i boleśnie się o tym przekonałem na własnej skórze. Vibriosis, na ten przykład, daje sobie radę w słonej jak i w słodkiej wodzie. Przy czym potrafi ryby wykańczać w 24h.
--- Koniec cytatu ---
Dlatego napisałem, że nie wszystkie, inaczej byśmy mieli prosty i tani sposób odkażania akwa, wystarczyło by zasolić wodę i po problemie, ale tak kolorowo nie ma... Z bakteriami nie mamy w akwariach aż tak częstego problemu, jeżeli Ty ją jeszcze przyniosłeś w żarciu pochodzącym z wód słonych to naprawdę musiałeś mieć pecha...


--- Cytat: as400 w 09 Stycznia 2017, 22:26:49 ---Ja tylko chciałem zauważyć, że organizmami słonowodnymi można sobie też zrobić mega problem. W moim przypadku to było Mysis (Lasonogi).
--- Koniec cytatu ---
Lasonogi są przecież  zwykle pokarmem dla naszych ryb akwariowych, zwykle żywią się resztkami roślin i deutrysem a tylko nieliczne są drapieżne, więc znów musiałeś mieć niezłego pecha jak na około 1000 gatunków dorwałeś te, tylko że teraz jest jeszcze takie pytanie w jaki sposób one zaszkodziły rybom. Mniejszym jestem jeszcze w stanie zrozumieć ale dyskom, przecież one są jeszcze mniejsze od krewetek a jak polują to najczęściej na jakiś narybek czy może ikre a nawet i pierwotniaki.

as400:

--- Cytat: Mapet w 10 Stycznia 2017, 04:28:26 ---Lasonogi są przecież  zwykle pokarmem dla naszych ryb akwariowych, zwykle żywią się resztkami roślin i deutrysem a tylko nieliczne są drapieżne, więc znów musiałeś mieć niezłego pecha jak na około 1000 gatunków dorwałeś te, tylko że teraz jest jeszcze takie pytanie w jaki sposób one zaszkodziły rybom. Mniejszym jestem jeszcze w stanie zrozumieć ale dyskom, przecież one są jeszcze mniejsze od krewetek a jak polują to najczęściej na jakiś narybek czy może ikre a nawet i pierwotniaki.
--- Koniec cytatu ---

Tego nie wiem i pewnie się już nigdy nie dowiem. Natomiast, czytając różne opracowania na temat bakterii z rodzaju Vibrio, powtarzała się informacja, że bardzo często ich nosicielami są skorupiaki. Nawet ostrzega się ludzi przed zjadaniem niedogotowanych owoców morza bo mogą przenosić te bakterie.
No chłopski rozum to najbezpieczniejszą mrożonką powinna być artemia. Z uwagi na występowanie w zamkniętych i odizolowanych środowiskach. Ale tutaj znowu dochodzi sposób jej przetwarzania - ale o tym już pisałeś. Ponoć jakościowo najlepsza jest Golden Gate Artemia ale w Polsce trudno ją dostać w chwili obecnej.
Nawet czytałem opracowanie na temat zamrażania żywności i jego wpływu na patogeny i o dziwo okazuje się, że szybkie zamrażanie np. w ciekłym azocie dawało gorsze wyniki jeżeli chodzi o likwidowanie patogenów. Temat rzeka.

Adams2121:
Golden lake artemia karmiłem - była dostępna , chyba w listopadzie  ;) jeszcze .
ostatnio są problemy z żywym nawet
mysis / lasonogi / skorupiaki / ikra homara - co jakiś czas podrzucam coś dla urozmaicenia diety 
Bez negatywnych objawów - póki co

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej